top of page
1.JPG

Східне міжрегіональне управління Державної служби якості освіти інформує

Як організувати дистанційне навчання для дітей з особливими освітніми потребами (ООП), якщо дитина перебуває за кордоном і не має можливості навчатися дистанційно?

Законом України «Про освіту» кожному громадянину України гарантуються рівні умови доступу до якісної освіти та надається право батькам обирати заклад освіти, освітню програму, вид та форму здобуття освіти для своїх дітей. Якщо батьки дитини з ООП обирають інклюзивне навчання, то заклад освіти має створити всі необхідні умови для якісного інклюзивного  навчання дитини.

Важливим завданням директора школи спільно з органами місцевого самоврядування як засновниками закладу освіти є створення для учнів з ООП необхідних умов для здобуття освіти на рівні з іншими учнями.

Заклад освіти має організувати освітній процес в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників. Якщо дитина з ООП перебуває за кордоном і не маєможливості навчатись з однокласниками дистанційно.

Батьки можуть написати заяву про переведення дитини на екстернатну або сімейну (домашню) форму навчання. У такому випадку, якщо в класі більше немає дітей з 2 – 5 рівнем підтримки, інклюзивний клас перестає існувати.

Корекційно-розвиткові заняття на сімейній (домашній) та екстернатній формі навчання за рахунок субвенції з державного бюджету не проводяться. Такі заняття можуть проводити дистанційно фахівці ІРЦ.

Дитина з ООП продовжує епізодично навчатись дистанційно в інклюзивному класі, паралельно навчаючись у закладі освіти за кордоном.

У цьому випадку директор закладу освіти напрохання батьків організовує адаптоване дистанційне навчання для дитини з ООП та погоджує графік навчання з асистентом вчителя. У такому форматі важливо не перевантажувати дитину. Директору варто пам’ятати, що педагогічне навантаження асистента вчителя – 25 годин на тиждень.

Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття, які визначені в ІПР дитини, проводяться дистанційно фахівцями з числа педагогічних працівників закладу освіти та/або додатково залученими фахівцями, з якими заклад освіти або відповідний орган управління у сфері освіти укладають цивільно-правові договори.

Тривалість індивідуальних психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових занять для учнів становить від 20 до 25, а групових – від 35 до 40 хвилин.

Дитина з ООП знаходиться на тимчасовоокупованій території, але має доступ до дистанційного навчання.

Інклюзивний клас продовжує працювати, асистент вчителя і вчитель організовують навчання з використанням технологій дистанційно гонавчання. Психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові заняття, які визначені в ІПР дитини, проводяться дистанційно фахівцями з числа педагогічних працівників закладу освіти та/або додатково залученими фахівцями, з якими заклад освіти або відповідний орган управління у сфері освіти укладають цивільно-правові договори.

Корисніматеріали:

Закон України «Про освіту» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19#Text

Постанова Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 957 «Про затвердження Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/957-2021-%D0%BF#Text

Постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1289 «Про затвердження Порядку забезпечення допоміжними засобами для навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах освіти»

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1289-2020-%D0%BF#n10

Наказ Міністерства освіти і науки України від 23.04.2018 № 414 «Про затвердження Типового переліку допоміжних засобів для навчання (спеціальних засобів корекції психофізичного розвитку) осіб з особливими освітніми потребами, які навчаються в закладах освіти» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0582-18#Text

Державною службою якості освіти України у співпраці з проєктом «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) розроблено посібник «Впроваджуємо інклюзію у закладі освіти», який покликаний допомогти вдосконалювати якість інклюзивного навчання у школах https://sqe.gov.ua/inklyuzivne-navchannya-u-shkoli-posibnik/

bottom of page